Uncategorized

Sürdürülebilir Moda

Endüstrinin gelişmesi ile birlikte her alanda yaşanan hızlı tüketim, tekstil sektöründe de yaşanıyor. Son birkaç yıldır gündemde olan ve gittikçe yaygınlaşan sürdürülebilir moda ise tekstil sektörünün sebep olduğu çevresel zararlara dikkat çekmeyi hedefleyen bir yaklaşım olarak öne çıkıyor. çevre dostu bez çanta üretimlerinde toksik olmayan ve dönüştürülebilen tekstil ürünleri ile yeni bir moda akımı oluşturuyor.

Sürdürülebilir Moda İle Hedeflenen Nedir?

Doğaya ve insana saygılı olmayı hedefleyen eko moda, tekstil ürünlerinin üretiminde hayvansal doku ve hayvansal deri kullanılmasına karşı çıkıyor. Böylece doğanın dengesini koruyor. Ekolojik açıdan son derece önemli olan bu akımın başında tekstil ürün tasarımında organik malzemelerin kullanılması geliyor. Sürdürülebilir moda ile hazır giyim sektörünün ortaya çıkarmış olduğu kirlilik önlenmeye çalışılırken, yeni nesillere daha sağlıklı bir dünya bırakmaya çalışılıyor. Bunun dışında insanları ikinci el giyim konusunda da teşvik eden akım “Kullan-At” tarzındaki alışveriş çılgınlığına son vermeyi amaçlıyor. Hazır giyim sanayisi, tekstil üretiminde her yıl bir milyar ton karbondioksit salınımına neden olurken dünyadaki su kirliliğinin de %20’sini oluşturuyor.

Çevresel faktörlerin ön planda tutularak, modası geçmeyen ürünler ile doğaya en az ölçüde zarar vermeyi amaçlayan sürdürülebilir tasarım, gün geçtikçe daha büyük ilgi görmeye devam ediyor. Pek çok ünlü marka toplumun bilinçlenmesi için üretiminde organik pamuk ve polyester gibi geri dönüşümlü kumaşların kullanıldığı, koleksiyonlar ile farkındalık yaratmayı başarıyor. Çevre dostu koleksiyonlar, sürdürülebilir moda tasarımları ile dikkatleri üzerine çekerken tüketici davranışlarını değiştirmeyi amaçlıyor. Bu akımda ortaya çıkarılan organik ürünler şık ve güçlü tasarımlarının yanı sıra insan vücuduna uyumlu yapısı ile sağlıklı bir kullanım sunuyor. Hem insan sağlığı, hem de dünyanın geleceği açısından olumlu etkileri bulunan eko moda akımı insanları bilinçlendirmeye devam ediyor.

Çevreye ve Doğaya Saygılı Sürdürülebilir Moda

Sürdürülebilir moda, akımına destek vermek için, aldığınız ürünlerin etiketlerine dikkat edebilir ya da ikinci el kıyafet ve aksesuar seçeneklerine yönelebilirsiniz. Gardırobunuzda uzun zamandır giymediğiniz, kullanılabilir durumdaki kıyafetlerinizi satarak gelir elde ederken öte yandan çevreye karşı duyarlı bir davranış sergileyebilirsiniz. Siz de hızlı tüketimin neden olduğu, karbon ayak izi miktarını düşürmek için hem yediklerinize hem de giydiklerinize özen gösterebilirsiniz.

Sürdürülebilir moda ile hem dünyayı koruyun hem de şık görünün...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *